DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

...raději pouštím desky...

Otázka pro J. Černého

OTÁZKA PRO: Jiřího Černého

Ústí n. O. (6.5.2011, Orlický deník - Karel Pokorný)

Renomovaného hudebního publicisty JIŘÍHO ČERNÉHO, jehož pořad Ro(c)kování hostila ve středu Malá scéna Ústí nad Orlicí, jsme se zeptali: Jak vidíte současnou situaci na naší politické scéně?

„Může být hůř, samozřejmě. Lidé neznají moc dějiny, tak se domnívají, že něco takového Čechy nepamatují. Ale samozřejmě, že jo. Za první republiky, v roce 1928, když se chystaly oslavy deseti let trvání svobodného státu, prezident Masaryk s ministrem zahraničí Benešem uvažovali o tom, že oba podají demisi. Protože byli tak otrávení z toho, jak se politické strany mezi sebou hádaly. Opravdu už to měli nachystané, jenomže tenkrát onemocněl ministerský předseda a zároveň předseda nejsilnější politické strany, tedy agrární strany, a to znamenalo, že by vlastně tři nejschopnější politikové tehdejšího Československa byli mimo hru. Tak proto to nakonec neudělali.
Dnes se třeba říká: korupce a tunelování. To všechno už pochopitelně bylo. Masaryk považoval za nejschopnějšího českého politika Jiřího Stříbrného, taky byl ministrem národní obrany. Jenomže ten Stříbrný měl bratra Karla, ten se nechal korumpovat, měl obrovské problémy s uhlím, dokonce o tom pak zpívali Voskovec a Werich písničku, ty peníze pak prohrál v kartách. Zničil nejen sebe, ale i kariéru Jiřího Stříbrného, který pak nemohl přijít Hradu na chuť a po válce byl dokonce odsouzen.
Čili: všecko tu už bylo. Jsou to prostě bolesti demokracie a já jsem vyznavač Masarykovy teorie drobné mravenčí práce. Nemůže každý zatřást s vládou nebo já nevím s čím, ale každý se může slušně chovat ve svém nejbližším okolí, tedy alespoň.“